Żabki na łące

Pełnia lata. Ciepło, czasem deszczowo. Jest niedaleko, tuz za miastem taka łączka, gdzie wieczorami rozbrzmiewa najwspanialsza żabia muzyka?
Aby zobaczyć tą cudną łąkę w domu wystarczą:

Kredki pastelowe: niebieska (dwa odcienie), zielona jasno, zielona ciemno, brązowa dwa odcienie,

3 kartki papieru białego ( A4 mały blok rysunkowy x 2, A3 duży blok rysunkowy x 1), A4 w kolorze zielonym i w kolorze czarnym (lub gotowe koła orgiami):

  • żabka duża – jedno duże zielone śr 15cm , dwa zielone o śr 6 cm, dwa czarne o śr 3 cm;
  • żabka mała – koło o śr 10,5 cm, dwa zielone o śr 4,5 cm, dwa czarne o śr 2 cm;

klej, nożyczki
I zaczynamy zabawę 🙂

Na kartce z bloku A4 (lub papier ksero) kredką w kolorze zielonym rysujemy kreski w rytm muzyki szybkiej, skocznej (im starsze dziecko, to muzyka może być szybsza) po kilkunastu razach rysowania kredką ciemnozieloną zmieniamy na kredkę jasnozieloną. (rys 1, 2) To są nasze szuwary.

1 trawa

2 zrobiona trawa

 

Na kartce A5 kredką w kolorze niebieskim rysujemy fale w rytm muzyki (walc). Cała kartka ma być zarysowana falami, fale fale, same fale? Kilka razy jednym odcieniem niebieskiego, kilka razy innym. (rys 3, 4)

3 fale jeziorka

4 zrobione jeziorko

Na kartce A5 kredką w kolorze brązowym obrysowywujemy piąstkę zaciśnięta z dłoni. (rys 5), zamykamy i wnętrze wałeczkujemy ? czyli kolorujemy bokiem naszej kredki (rys 6) dwoma odcieniami brązu. To są kamienie.

5 kamienie

5 kamienie1

 

6 kolorowanie kamieni

6 kolorowanie kamieni

Gdy wszystkie elementy mamy ?zrobione? (rys 7) to: przycinamy, to co nie jest trawą, nadajemy falom kształt jeziorka i odcinamy to, co nie jest naszym kamieniem. Wtedy komponujemy je na czystej kartce A3 (duży blok rysunkowy) może być to też szary papier. (rys 8). Gdy wygląd nam się podoba przyklejamy poszczególne elementy do kartki, najpierw trawę (szuwary), jeziorko i kamienie. Białe miejsca wałeczkujemy ? np. w kolorze jasnego brązu ? to piasek (rys 9), a ciemno zielony to tło przy szuwarach (rys 10). I gotowe!

7 elementy laki

8 wycieta kompozycja

9 piasek waleczkowanie

10 tlo zielone

Aaaa? właściwie, to jeszcze nie, bo mamy piękną łąkę, ale nie ma nikogo?

Teraz czas na jej mieszkańców?

Kiedy nie posiadamy gotowych kół orgiami musimy je przygotować. Przydaje się wszystko ? talerzyki różnego rozmiaru, szklanki, kieliszki, nakrętki, korki (od maści, kropli, aerozoli np. soli fizjologicznej) (rys 11, 13), które po obrysowaniu dają nam koła duże, średnie, małe, w zależności od potrzeb?.

11 kola

11 kolaspodeczki

13 gotowe kola i z czego mozna

Nam potrzebne będzie koło o śr 15 cm (talerzyk deserowy) i koło o śr 10,5 (salaterka) (rys 11) oraz po dwa małe kółkao śr 6 cm i 4,5 cm (kieliszek, nakrętka). Po obrysowaniu, papier składamy na pół i wycinamy (rys 12). Następnie wycinamy kółka z papieru czarnego (np. obrysowane od kieliszka i nakrętki zdjętej z soli fizjologicznej). Czarne koła naklejamy pośrodku zielonych (rys 16) 6/3 i 4,5/2 (rys 15) gotowe oczy przyklejamy na duże koło 15cm i zaginamy kartkę (rys 16)

12 na pol i wycinanie

14 oczy

 

15 przyklejone oczy

16 zabka

Żabka gotowa wybieramy miejsce na naszej łące i naklejamy żabkę. (rys17)

17 zabka nalace

Sama, jedna. Pewnie jest jej smutno, zatem naklejamy drugą, mniejszą w miejscu wybranym (rys 18) 

18 dwie zabki na lace

 

Nasza łąka nareszcie jest gotowa! Słyszycie te rech rech kum kum?! 

P1040004

zabki 1 b 2

zabki 1 b 3

 

MIŁEJ ZABAWY !!!

[embedplusvideo height=”320″ width=”480″ editlink=”http://bit.ly/1jwoetJ” standard=”http://www.youtube.com/v/YrhHnZlFdak?fs=1&vq=hd720″ vars=”ytid=YrhHnZlFdak&width=480&height=320&start=&stop=&rs=w&hd=1&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep4894″ /]

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *