Jesienne poszukiwania – grzyby

Jesień to malownicza pora roku, przyodziana w szatę ozdobioną setkami barw. Mieni się złotem, brązami, pomarańczą, czerwienią… Wiatr porusza gałęziami drzew i szeleści w liściach… czasem wicher wieje mocno porywając liście do szalonego tańca.

A leśne życie toczy się pełną parą – ptaki ćwierkają, stukają dzięcioły, nietoperze ukrywają się w wysoko położonych dziuplach. Małe gryzonie szukają odpowiednich miejsc noclegowych i zimowisk, zwierzęta większe i mniejsze zbierają zapasy na zimę.

Jesień nawołuje kolorami, zuchwale kusi darami natury. Poprzez rozłożyste gałęzie drzew niewiele dochodzi słońca do najniższej warstwy lasu – ściółki. Tworzą ją opadłe liście, igły iglaków, kora, szyszki, żołędzie, kasztany, buczyna, obumarłe rośliny, nasiona i owoce roślin, gałęzie i powalone pnie. Jest tu pożywienie dla wielu większych zwierząt i ptaków.

Dno lasu to świat wielu różnych organizmów bytujących w ziemi, ściółce i próchnicy. Żyją tu nornice, ryjówki, krety, jeże ale też mrówki, dżdżownice, ślimaki, stawonogi, pajęczaki, chrabąszcze. W ziemi swoje nory kopią lisy i borsuki.

Ściółka jest zasiedlona poprzez mchy, porosty i grzyby….

…a grzyby przyciągają do lasu wielu grzybiarzy, gdyż sezon na nie trwa. Wyruszają do lasu na poszukiwanie borowików, koźlaków, kurek, smardzów, rydzów i maślaków…. Grzyby to przysmak, za którym przepadają nie tylko ludzie, ale ich smakoszami jest też wiele gatunków zwierząt takich jak – skoczogonki, żuki, ślimaki, larwy czerwa, myszy, jeże ryjówki i sarny.

W naszym oddziale przedszkolnym dobrze wiemy, że w lesie zbieramy tylko te grzyby, które doskonale znamy i które nie budzą żadnych wątpliwości. Wybierając się na grzybobranie, oprócz tego, że potrafimy rozpoznać grzyby jadalne od trujących, to warto wiedzieć jak należy zbierać grzyby.

Dla przypomnienia kilka zasad bezpiecznego grzybobrania:

  • Pod żadnym pozorem nie niszczymy grzybów trujących i niejadalnych. Tworzą leśny ekosystem i są dla lasu bardzo pożyteczne!
  • Jadalne grzyby delikatnie wykręcamy z grzybni lub tniemy nad ziemią
  • Nigdy nie zbieramy grzybów do plastikowych torebek, gdyż grzyby mogą w nich wydzielać szkodliwe toksyny
  • Grzyby czyścimy w lesie, a ich pozostałości przykrywamy ściółką
  • Nie zbieramy młodych owocników jeszcze nie wykształconych, gdyż mogą być przyczyną katastrofalnych pomyłek
  • Nie zbieramy grzybów objętych ochroną gatunkową

My „wybraliśmy” się na grzybobranie nie wychodząc z naszej sali i z fotograficzną dokładnością odtworzyliśmy ściółkę, grzyby i paprocie.

A zrobiliśmy to tak:

  • przygotowaliśmy kartkę wygniatając ją wielokrotnie
GRściółka01
  • wyprostowaliśmy kartkę i pokolorowaliśmy kredkami pastelowymi
GRściółka02
  • podarliśmy zamalowaną kartkę na części – kilka lub wiele
GRściółka03
  • na przygotowanej karcie A3 (tło) nakleiliśmy nasze kawałki kartki
GRściółka04
  • każde dziecko wybrało sobie grzyby do kolorowania, a następnie wycięło i przykleiło w wybrane miejsce na karcie A3
GRgrzyby01
GRgrzyby02
  • pozostało do zrobienia runo – dzieci miały do wyboru krzew borówek lub paprocie… Na koniec pozostała trawa… i praca gotowa! 🙂
GRgrzyby03
GRgrzyby04
GRgrzyby05
GRgrzyby06
GRgrzyby07
GRgrzyby08
GRgrzyby09
GRgrzyby010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *